Olga Wasilewska

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych już niedługo! W dniach 14-18 października będzie można wziąć udział w wielu interesujących wydarzeniach poświęconych kształceniu zawodowemu. Nadal można także zagłosować w konkursie VET Excellence Awards 2019.

Celem przedsięwzięcia organizowanego przez Komisję Europejską jest promocja i poprawa wizerunku kształcenia i szkolenia zawodowego w Europie. W tym roku w inicjatywie bierze udział 45 państw, zaplanowano ponad 1000 różnych wydarzeń, z czego wiele także w Polsce. Wśród z nich są między innymi konferencje, wykłady, spotkania z pracodawcami. Wiele wydarzeń organizowanych jest przez szkoły, które zapraszają na dni otwarte, spotkania, prezentują swoją działalność.

Ponadto do 15 października  można  głosować w konkursie „Doskonałe kształcenie i szkolenie zawodowe” („Vet Excellence Awards”),  w następujących kategoriach:

• Firmy i uczniowie (Companies and Learners),
  • Innowatorzy VET (VET Innovators),
  • Europejskie Fundusze na rzecz Doskonałości (European Funding for Excellence),
  • Nagrody Europejskich Agencji (konkurs fotograficzny Cedefop, konkurs na dobre praktyki w zakresie rozwoju przedsiębiorczości ETF).

W kategorii Europejskie Fundusze na rzecz Doskonałości można oddać głos na projekty, w których partnerami były instytucje z Polski:

• MENTEE: Mentoring, Networking and Training for European Entrepreneurs,
  • TIME - Train Intercultural Mediators for a Multicultural Europe.

Uroczyste wręczanie nagród „VET Exellence” będzie miało miejsce w Helsinkach, gdzie w tym roku odbędą się kluczowe wydarzenia Tygodnia.

Głosy można oddawać do 15 października za pośrednictwem strony internetowej.

Więcej informacji o organizowanych wydarzeniach dostępnych jest na stronie Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych.