Komisja Europejska we współpracy z publicznymi i prywatnymi partnerami oraz Cedefop przygotowała najnowszą wersję klasyfikacji ESCO (European Skills/Competences, qualifications and Occupations). Jest to wielojęzyczna europejska klasyfikacja określająca i porządkująca umiejętności, kompetencje, kwalifikacje i zawody istotne dla unijnego rynku pracy oraz kształcenia i szkolenia zawodowego. Klasyfikacja ta pomaga identyfikować i zarządzać umiejętnościami, kompetencjami i kwalifikacjami w systemie edukacji i kształcenia zawodowego. Rolą ESCO jest również redukcja barier ograniczających mobilność zawodową i pomoc w nawiązywaniu transgranicznej współpracy między pracodawcami i instytucjami szkolącymi. ESCO jest częścią strategii „Europa 2020”, a klasyfikacja zbudowana jest z trzech modułów: zawody, umiejętności i kwalifikacje.

Najnowsza wersja klasyfikacji ukazała się w lipcu tego roku. Aktualizacja jest wynikiem prac pilotażowych i testów prowadzonych w publicznych oraz prywatnych instytucjach współpracujących z Komisją Europejską. Dzięki wprowadzaniu kolejnych wersji klasyfikacji zapewniona jest jej poprawność i aktualność.

W dniach 9-10 października 2017 r. w Brukseli odbędzie się konferencja prezentująca najnowszą wersję ESCO v1. Podczas prezentacji, interaktywnych warsztatów i dyskusji uczestnicy konferencji będą mieli okazję zapoznać się z założeniami i strukturą klasyfikacji ESCO. Konferencja skierowana jest do szerokiego grona partnerów: publicznych i prywatnych biur pracy, pracowników działów kadr, przedstawicieli sektora edukacji i szkoleń zawodowych, pracodawców, organizacji zawodowych i innych.

Więcej informacji na temat klasyfikacji można znaleźć na stronie ESCO