Cedefop ogłosił wyniki konkursu fotograficznego #CedefopPhotoAward 2020. Zwycięzcami zostali uczniowie szkół zawodowych z Polski, Grecji, Czech i Słowacji.

#CedefopPhotoAward jest konkursem organizowanym przez Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego, skierowanym do zespołów uczniów szkół zawodowych i innych placówek kształcenia i szkolenia zawodowego (początkowego lub ustawicznego) w Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii. Jego celem jest promowanie doskonałości w kształceniu i szkoleniu zawodowym (VET) w Unii Europejskiej i poza nią. Uczniowie mieli za zadanie opracować oryginalną fotorelację nt.: „Kształcenie i szkolenie zawodowe: opowieść o Twoich umiejętnościach ekologicznych lub cyfrowych”. Więcej o konkursie.

W konkursie wzięły udział 43 zespoły z 13 krajów europejskich, w skład których weszło 143 uczniów oraz 39 nauczycieli/trenerów, reprezentujących 34 placówki kształcenia.

Najwyższą nagrodę zdobyły dwa zespoły - z Polski (zespół „NTZDZOpatów” z Niepublicznego Technikum im. Gen. W. Andersa w Opatowie) i Grecji (zespół „Digital & green waves” z 2. VET School of Thessaloniki - OAED).

Zwycięski projekt z Polski Marz, pracuj ciężko i sięgaj nieba  przygotowali uczniowie: Jakub Kordyka, Maciej Gawron, Bartłomiej Kordos i Krystian Gawlik, którzy przygotowują się do zawodu informatyka. Twierdzą jednak, że w ich szkole nie chodzi tylko o to: „Zajęcia techniczne, choć obowiązkowe, łączą się z edukacją, pasją, podejmowaniem wyzwań w IT i najlepszymi praktykami zawodowymi! Zdjęcia wykonane przez uczniów ze szkolnego koła fotograficznego dotyczą programowania, robotyki i e-sportu. Odzwierciedlają nasze dążenia do zachowania swojej tożsamości w zmiennym świecie, pozostania sobą, tak by nie zagubić się w tym zmieniającym się świecie MATRIX. Informatyka daje nam siłę, pomaga uczyć się i bawić, ale to ludzki umysł zawsze góruje”.

Nagrody zostaną wręczone podczas wirtualnej ceremonii podczas Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych 2020 (9-13 listopada).

Nagrodę otrzyma również zespół, który zostanie wyłoniony w publicznym głosowaniu online, zorganizowanym przez Komisję Europejską. Głos można oddać na stronie VET Excellence Awards 2020: Online voting.

W tym roku Prix du jury przypada zespołowi „ZALA” z Wyższej Szkoły Pielęgniarstwa i Liceum Medycznego w Ústí nad Labem w Czechach, a zwycięzcami nowej nagrody wideo jest słowacki zespół SUPSTARS z Vocational Art School Jakobyho 15.

Więcej o wynikach konkursu na stronie Cedefop.